Katalog nabízených témat projektu UNION — kompletní verze ve formátu PDF

Společnost

Tato oblast zahrnuje přednášky a workshopy zaměřené na společenské vědy - můžete si vybrat z několika politických témat, která se zabývají volební problematikou, Evropskou unií či terorismem. Dále oblast nabízí širokou škálu právních témat nebo také přednášky týkající se neziskových organizací či problematiky uprchlictví.

Jak se nenechat obelhat předvolebními průzkumy

doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D.
Mgr. et Mgr. Jakub Lysek, Ph.D.

Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 90 min

Lžou nám předvolební průzkumy? Jak je číst a jak se v nich vyznat? A co je pro voliče rozhodující při volbě politických stran? Jací jsou voliči Andreje Babiše nebo Pirátů? Těšit se můžete na unikátní analýzu evropských voleb a podebatovat můžete o tom, co vás na politice zajímá.
Jak volí Češi? Kde jsou pravicové bašty a kde levicové? Jak volby souvisí s věkem, vzděláním a pracovní pozicí? Proč Praha volí jinak než zbytek Česka? A proč na volebních mapách stále vidíme hranici bývalých Sudet? To je hned celá řada otázek, kterými se dnes politologové zabývají. V médiích se rovněž můžete dozvědět o volebních průzkumech. Na co ale dávat při interpretaci čísel pozor? Představíme vám volební mapy a volební průzkumy v podání odborníků z katedry politologie a evropských studií.

Diktát z EU?

Mgr. et Mgr. Jakub Lysek, Ph.D.

Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 90 min

Jaké má Česká republika postavení v rámci Evropské Unie? Diktuje nám EU nebo se i my snažíme diktovat jí? Co se skrývá za tzv. euromýty a proč máme v eurovolbách tak nízkou volební účast? Tyto a mnoho dalších otázek se pokusí zodpovědět Mgr. et Mgr. Jakub Lysek, Ph.D. z katedry politologie a evropských studií.

Evropská bezpečnost v nebezpečném světe

Mgr. Hynek Melichar, Ph.D.

Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 90 min

Hynek Melichar se dlouhodobě odborně zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti a terorismu. Ohledně soudobého terorismu především v Evropě existuje řada mýtů, které neodpovídají statistikám či vědeckému poznání. Cílem této přednášky je tyto mýty vyvrátit a představit terorismus jako komplexní a dlouhodobý fenomén, který nesouvisí jen s aktuální vlnou globalizovaného islamistického (saláfistického) násilí. Přednáška krom různých podob terorismu posluchačům přiblíží ideové zdroje, taktiky i příčiny teroristického násilí a vztah terorismu a migrace.

Instagramová generace, demokracie a politika

doc. Mgr. Pavel Šaradín, Ph.D.

Formát: přednáška, diskuze
Cílová skupina: žáci středních škol
Délka: 90 min

Výzkumy nám ukazují, že mladí lidé se politikou a veřejným děním zabývají mnohem méně než jiné společenské skupiny. Přednáška se věnuje tomu, proč je dobré sledovat politiku, jaké postoje zaujímají mladí lidé vůči demokracii a co znamená neúčast a neangažovanost ve volbách. Přednáška je založena na datech, která mj. ukazují hodnoty a postoje mladých lidí, co od politiky očekávají a jak na jejich potřeby reagují politické strany a jejich aktéři.

Dobrovolnictví v sociálních službách – příležitost pro každého

doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, Ph.D.

Formát: přednáška, diskuze
Cílová skupina: žáci středních škol, posluchači napříč věkovými kategoriemi
Délka: 120 min

Kvalitní sociální služby se neobejdou bez dobrovolníků. Role dobrovolníků v zařízeních sociálních služeb, potažmo v sociálních službách obecně je stále významnější. Poptávka po dobrovolnicích roste - možností zapojit se, realizovat a sdílet je mnoho. Průzkumy nicméně ukazují, že veřejnost nemá dostatek informací o možnostech dobrovolnictví v tomto sektoru. V rámci přednášky tak budou účastníkům na konkrétních příkladech představeny možnosti, jak se do dobrovolnické činnosti zapojit. Účastníci budou moci diskutovat svá vlastní očekávání a hovořit o svých názorech a zkušenostech.

Historie a kultura

V této tematické oblasti si můžete vybrat hudební workshop zaměřený na historii USA, přednášky o blízkém Východu či o dějinách multikulturních vztahů na území Moravy a Čech.

Pobyty významných osobností v Olomouci

prof. PhDr. Jiří Fiala, CSc.

Formát: přednáška
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 60 min

Cyklus přednášek je věnován pobytům významných historických osobností v Olomouci – panovníků a prezidentů (např. Václav III., Rudolf II., Jan III. Sobieski, Marie Terezie, František Josef I., Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Václav Havel), spisovatelů (např. Petr Bezruč, Jaroslav Durych, Jiří Wolker, Jaromír John), hudebníků (např. Jacobus Handl-Gallus, Wolfgang Amadeus Mozart, Antonín Dvořák, Iša Krejčí), výtvarných umělců (např. Johann Christoph Handke, Karel Svolinský), vědců (např. Josef Dobrovský, Alois Vojtěch Šembera, Alois Musil) a ovšem i herců a hereček (např. Nataša Gollová, Josef Bek, Slávka Budínová, Ilja Racek). Stopy těchto pobytů lze sledovat jak v historii města Olomouce, tak v životě a díle prezentovaných osobností – za všechny uveďme 6. symfonii Wolfganga Amadea Mozarta F dur, jež byla dokončena v roce 1767 v Olomouci, kam se rodina salcburského kapelníka Leopolda Mozarta uchýlila před epidemií neštovic sužující toho roku Vídeň.

Zdraví

Oblast zaměřená na zdraví člověka přináší vhled do problematiky antibiotik a civilizačních chorob, jako jsou ateroskleróza, obezita či deprese. Dále objasňuje funkci metabolických drah v lidském těle či představuje základní principy dostupnosti zdravotní péče v České republice.

Zážitek stáří

PhDr. Eva Klimentová, Ph.D.

Formát: workshop
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 120 min

Workshop v délce cca 2 hodin určený pro 6-8 účastníků umožňuje vyzkoušet si, jak funguje tělo starého člověka s omezenou hybností a sníženou svalovou sílou. Simulátor stáří GERT vyrobený v Německu zprostředkuje účastníkům při různých aktivitách zážitek limitů, se kterými jsou denně konfrontováni staří lidé. GERT simuluje také ušní šelesty, třesy horních končetin, zrakové vady anebo například jednostranné ochrnutí těla, které je charakteristickým následkem mozkové mrtvice. Účastníci kursu se dozví zajímavé informace o stáří ve zdraví a nemoci a vyzkouší si v simulátoru různé aktivity všedního dne.

Civilizační choroby a jejich prevence

Mgr. Vendula Kubíčková

Formát: přednáška
Cílová skupina: primárně studenti SŠ, senioři
Délka: 50 min

Život v moderní civilizaci poskytuje řadu výhod, bez kterých si své bytí už snad ani nedovedeme představit. Existují i stinné stránky tohoto života? Stres, nedostatek spánku, tučná strava, cukr, alkohol, životní prostředí a nedostatek fyzické aktivity jsou jedny z mnoha proměnných v rovnici, jejichž výsledkem jsou civilizační choroby. Jejich rozvor nastává pozvolna a mnohdy nástupu onemocnění nevěnujeme pozornost nebo jen nehledíme na rizika. Moderní doba si zkrátka vybírá svoji daň. Přednáška si klade za cíl představit několik civilizačních chorob, jako je ateroskleróza, obezita, hypertenze, rakovina, DM nebo deprese, popsat jejich projevy, komplikace, případně jejich vzájemné souvislosti. Ke každé problematice budou uvedeny možnosti terapie, ale hlavně prevence.

Příběh léku: od zkumavky po krabičku

Mgr. Vendula Kubíčková

Formát: přednáška
Cílová skupina: primárně studenti SŠ, posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 50–60 min

Jak vznikají léky? Každý má jistě svoji představu o vědcích v bílých pláštích. Jak to ale vypadá doopravdy? Ne vždy je třeba vymyslet nový lék, spousta již existujících našla nové využití, o kterém jsme dříve nepřemýšleli a v minulosti jsme se dopustili i mnoha chyb, kdy musely být léky staženy z oběhu. Jak funguje lékový marketing, hraje barva tabletky nějakou roli, víte, co jsou to generické kopie a orphan drugs?

Přednáška posluchače seznámí se všemi úskalími, kterými musí účinná látka projít, než se stane lékem na poličce v lékárně.

Co jsou to antibiotika a jak s nimi zacházet

Mgr. Vendula Kubíčková

Formát: přednáška
Cílová skupina: primárně studenti SŠ, posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 45 min

Antibiotika jsou jedním z největších objevů moderní medicíny. To, co ve dvacátých letech dvacátého století začalo jako plíseň na Petriho misce, je dnes základní kámen současné medicíny, bez kterého se snad už neobejdeme. Avšak i antibiotická léčba má své limitace a úskalí. Umíme s antibiotiky správně zacházet? Co jsou antibiotika, jaké jsou zásady správné terapie, musím je užívat a je opravdu antibiotická rezistence strašákem moderní doby?

Cílem přednášky je seznámit posluchače s problematikou antibiotické léčby. Co antibiotika jsou, jak působí, co je to antibiotická rezistence a jak se mám jako uživatel antibiotik chovat.

Hypersenzitivní lidé a jejich fungování ve společnosti

Dominika Dobišová

Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 60 min

Hypersenzitivita, u nás často označována jako přecitlivělost, je specifickou vlastností nervové soustavy, která reaguje velice silně téměř na jakékoli podněty zvenčí, jimiž mohou být například vůně, zvuky, či obrazy. Je velice časté, že se s hypersenzitivou pojí náchylnost k duševním onemocněním, jakými jsou například úzkost, či deprese. Syndrom vysoké citlivosti má svá specifika a úskalí. Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními poznatky o tomto fenoménu, destigmatizovat duševní onemocnění, které se často s dispozicí pojí a následně sdílet postupy, díky kterým je pro citlivého člověka snadnější zvládat náročnost každodenního života.

Věda

V této oblasti si můžete vybrat z témat zaměřených na vědecké zkoumání. Zjistěte, jakou roli hraje optika v poznávání světa či jaké to je se stát vědcem na plný úvazek.

S optikou na stopě významných vědeckých objevů

RNDr. Pavel Pavlíček, Ph.D.

Formát: přednáška
Cílová skupina: žáci středních škol
Délka: 45 - 90 minut

Člověk získává většinu informací o okolním světě pomocí zraku. Zrak vnímá informaci přenášenou prostřednictvím světla. Optika vysvětluje podstatu jevů, které známe z každodenního života, odraz a lom světla, vznik duhy i faty morgány. Vysvětluje, proč je obloha modrá a slunce při západu a východu červené. Pomocí optických metod byla změřena velikost naší Země, byla prozkoumána sluneční soustava a v současné době jsou pozorovány daleké končiny vesmíru. Optické pokusy sehrály významnou roli při objevu dvou převratných vědeckých teorií, které na začátku dvacátého století zásadním způsobem změnily naše představy o fyzikálních zákonech - totiž kvantové teorie a teorie relativity. Přednáška osvětlí, jak důležitou roli hraje optika jako nauka o světle v poznávání světa, ve kterém žijeme.

Média

Média hrají nedílnou součást každodenního života dnešní společnosti. Jak se v médiích zorientovat, čemu věřit a odkud čerpat pravdivé informace? Mimo odpovědi na tyto otázky oblast zahrnuje také témata zabývající se mediální reprezentací minorit, sociálními sítěmi či jakým způsobem mohou filmy manipulovat historické události.

Kritické čtení médií

Mgr. Miroslav Libicher

Formát: přednáška, workshop, diskuze
Cílová skupina: primárně studenti SŠ
Délka: 90 min

Praktický seminář seznámí posluchače s koncepty, které se vztahují k vzniku mediálních obsahů a mediální reprezentaci reality. Na konkrétních příkladech poté učí základní dovednosti, které by si konzumenti mediálních obsahů měli osvojit, chtějí-li si udržovat kritický náhled: zhodnocení důvěryhodnosti zdroje, odlišení reklamního a žurnalistického sdělení, ověřování uvedených informací pomocí veřejných zdrojů apod.

Jak si nenechat ukrást média veřejné služby?

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.

Formát: přednáška, workshop, diskuze
Cílová skupina: studenti středních škol/veřejnost
Délka: 90 min

Co můžeme očekávat od televize a rádia v duálním systému veřejnoprávních a soukromých médií? Jak se definuje veřejná služba? A jakou roli v tom hrají sociální sítě?

Workshop nabízí interaktivní metody hledání odpovědí na takto položené otázky. Lektoři – studenti vysvětlují a prakticky dokládají nastolování denní agendy ve srovnání Facebook – Twitter – ČTK. Na jednoduchém modelu představují systém kontroly a zákonů, které zaručují postavení veřejnoprávních médií. V rozsáhlejší společné aktivitě sami studenti v rolích různých společenských skupin lidí pochopí princip Kodexu České televize a Českého rozhlasu a práci mediálních rad. Lektoři dále na konkrétních kauzách dokládají užitečnost médií veřejné služby. Pomocí fiktivního hlasování předvádějí model proměny médií v okolních zemích (Polsko, Maďarsko, Slovensko), kde už byla demokratičnost a otevřenost veřejnoprávních médií omezena. V závěrečné části (dramatizace) si sami studenti vyzkouší možnou proměnu demokratického média v medium řízené a omezované státní mocí.

Modifikace anotace pro veřejnost
Co můžeme očekávat od televize a rádia v duálním systému veřejnoprávních a soukromých médií? Jak se definuje veřejná služba? A jakou roli v tom hrají sociální sítě? Workshop nabízí interaktivní metody hledání odpovědí na takto položené otázky. Na jednoduchém modelu jsou představeny systémy kontroly a zákonů, které zaručují postavení veřejnoprávních médií. Etické otázky současných médií nabízejí pochopit důležitost Kodexu České televize a Českého rozhlasu a práci mediálních rad. Na konkrétních kauzách je doložena užitečnost médií veřejné služby. Pomocí fiktivního hlasování vyzkoušíme model proměny médií v okolních zemích (Polsko, Maďarsko, Slovensko), kde už byla demokratičnost a otevřenost veřejnoprávních médií omezena. Vysvětlíme si i možnou proměnu demokratického média v medium řízené a omezované.

Jak se učit s podcasty kdykoli a v každém věku?

doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.

Formát: workshop, přednáška, diskuze
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 90 minut (lze upravit i na 45 minut)

Odkud čerpáme zprávy o světě, ve kterém žijeme? Kdo – co – kde – jak – proč píše a jak jsme schopni informace přijímat? Proč se o podcastingu říká, že je "přemosťujícím" médiem? Jak ho využít k celoživotnímu učení? Cílem workshopu je odpovědět na pět otázek mediální gramotnosti a rozpoznat správně zdroj informace.

Workshop osvětluje vznik nového média - podcastu a ukazuje jeho rozdíl oproti lineárnímu vysílání rozhlasu a televize. Ukazuje, jak funguje průmysl kolem podcastingu a vysvětluje, jak se proměnila publika. Na mnoha praktických příkladech je doložen velký edukační potenciál podcastingu, jeho vliv na životní styl a konkrétní rozhodování. Jak vedle sebe koexistují veřejnoprávní média, komerční platformy a podcasting? A jak jednoduše se dnes může každý pustit do vlastního podcastu? Interaktivní popularizační forma umožňuje nahlédnout detaily obrovského boomu, které dnes podcasting a s ním i popularita mluveného slova zažívají.

Kariéra

Oblast určená zejména posluchačům základních a středních škol nabídne témata, která mohou jednotlivcům přiblížit různé možnosti pro osobní a profesní rozvoj. Umožní žákům a studentům získat cenné znalosti a dovednosti potřebné k úspěšnému nastartování jejich pracovní kariéry.

Jak na dobré CV a profesní síť LinkedIn

Mgr. Bc. Jitka Janečková Moťková, Mgr. Karin Stark, Ing. Kristýna Pospíšilová, Mgr. Vladimíra Sedláčková

Formát: workshop, max 30 účastníků
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45 min

Víš, jak vytvořit životopis, který opravdu zaujme? Co všechno by měl obsahovat? Jaké informace zahrnout a jaké naopak ne? Jak napsat CV, aby bylo zajímavé pro zaměstnavatele? Co patří do motivačního dopisu a co napsat do průvodního emailu? V druhém bloku přednášek tě čeká plno užitečných informací a tipů, které ti pomohou získat zaměstnání tvých snů! Víš, co je to profesní síť LinkedIn a proč je dobré ji mít? Ukážeme si, jak může tvůj profil sloužit jako skvělá online vizitka a nástroj k získávání profesních kontaktů a hledání práce.

Kde hledat pracovní nabídky a jak se připravit na pohovor

Mgr. Bc. Jitka Janečková Moťková, Mgr. Katrin Stark, Ing. Kristýna Pospíšilová, Mgr. Vladimíra Sedláčková

Formát: workshop, max 30 účastníků
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45 min

Na workshopu se společně připravíme na přijímací pohovor. Jaké otázky můžeš očekávat a jak se na ně připravit? Jak vést pohovor v cizím jazyce? Jak oslovovat zaměstnavatele a co si obléct? Společně si zkusíme pohovor na nečisto, aby ten opravdový byl úspěšný a bez stresu.

Keep calm and get a job

Mgr. Bc. Jitka Janečková Moťková, Mgr. Katrin Stark, Mgr. Vladimíra Sedláčková

Formát: workshop, max 30 účastníků
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45 min

Interaktivní workshop šitý na míru konkrétním potřebám účastníků. Před konáním workshopu rozešleme účastníkům jednoduchý formulář, ve kterém mají možnost zeptat se na to, co je pálí v oblasti hledání práce a plánování kariéry. Prostor položit další otázky je i přímo na místě. A o čem nejčastěji na workshopu mluvíme? O průběhu náborového procesu a příjímacích pohovorů a Assessment centra, o formě a obsahu životopisů a motivačních dopisů a tvorbě osobního portfolia, o přípravě profilu na profesní síti LinkedIn, o tom, jak získat praxi, stáž, brigádu, práci, jak si vybrat zaměstnavatele…

Dobrovolnictví jako příležitost (DobroRoadTour)

Mgr. Vladimíra Sedláčková, Mgr. et Mgr. Nika Tótová, DiS, Bc. Marie Kaplánková, Bc. Sandra Šimková

Formát: přednáška s diskusí
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45 min

Chceš aktivně a smysluplně využít čas na univerzitě a současně udělat něco pro sebe a jiné? Zapoj se do dobrovolnických aktivit! Seznámíme Té s nabídkou a činností Dobrovolnického centra UP a dalších pomáhajících organizací (např. Maltézská pomoc, člověk v tísni, Sdružení D). Cílem workshopu je nabídnout informace o konkrétních možnostech a příležitostech, jak se zapojit do různých smysluplných projektů. Budeme i diskutovat přínosy dobrovolnictví, a to nejen osobní, ale i ve vztahu k pracovní a studijní kariéře.

Poznej svůj potenciál

Mgr. Dita Palaščáková

Formát: workshop, max 15 účastníků
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 90 min

Každý z nás se rodí s velkým potenciálem a v rámci workshopu vám pomůžete pojmenovat ten váš! Ukážeme si, kolik typů inteligence vlastně existuje, jak je lze rozpoznat a jak má smysl je rozvíjet. Vyzkoušíme si techniky, které pomáhají identifikovat silné stránky. Probereme vztah motivace a vůle, aby vás na cestě Vašeho rozvoje nic nebrzdilo. Získáte nový pohled na sebe i lidi kolem sebe.

Katalog nabízených témat projektu UNION — kompletní verze ve formátu PDF

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)