Katalog nabízených témat projektu UNION — kompletní verze ve formátu PDF
Společnost
Tato oblast zahrnuje přednášky a workshopy zaměřené na společenské vědy - můžete si vybrat z několika politických témat, která se zabývají volební problematikou, Evropskou unií či terorismem. Dále oblast nabízí širokou škálu právních témat nebo také přednášky týkající se neziskových organizací či problematiky uprchlictví.
Jak se nenechat obelhat předvolebními průzkumy
Mgr. et Mgr. Jakub Lysek, Ph.D.
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 90 min
Lžou nám předvolební průzkumy? Jak je číst a jak se v nich vyznat? A co je pro voliče rozhodující při volbě politických stran? Jací jsou voliči Andreje Babiše nebo Pirátů? Těšit se můžete na unikátní analýzu evropských voleb a podebatovat můžete o tom, co vás na politice zajímá.
Jak volí Češi? Kde jsou pravicové bašty a kde levicové? Jak volby souvisí s věkem, vzděláním a pracovní pozicí? Proč Praha volí jinak než zbytek Česka? A proč na volebních mapách stále vidíme hranici bývalých Sudet? To je hned celá řada otázek, kterými se dnes politologové zabývají. V médiích se rovněž můžete dozvědět o volebních průzkumech. Na co ale dávat při interpretaci čísel pozor? Představíme vám volební mapy a volební průzkumy v podání odborníků z katedry politologie a evropských studií.
Diktát z EU?
Mgr. et Mgr. Jakub Lysek, Ph.D.
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 90 min
Jaké má Česká republika postavení v rámci Evropské Unie? Diktuje nám EU nebo se i my snažíme diktovat jí? Co se skrývá za tzv. euromýty a proč máme v eurovolbách tak nízkou volební účast? Tyto a mnoho dalších otázek se pokusí zodpovědět Mgr. et Mgr. Jakub Lysek, Ph.D. z katedry politologie a evropských studií.
Evropská bezpečnost v nebezpečném světe
Mgr. Hynek Melichar, Ph.D.
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 90 min
Hynek Melichar se dlouhodobě odborně zabývá problematikou mezinárodní bezpečnosti a terorismu. Ohledně soudobého terorismu především v Evropě existuje řada mýtů, které neodpovídají statistikám či vědeckému poznání. Cílem této přednášky je tyto mýty vyvrátit a představit terorismus jako komplexní a dlouhodobý fenomén, který nesouvisí jen s aktuální vlnou globalizovaného islamistického (saláfistického) násilí. Přednáška krom různých podob terorismu posluchačům přiblíží ideové zdroje, taktiky i příčiny teroristického násilí a vztah terorismu a migrace.
Instagramová generace, demokracie a politika
doc. Mgr. Pavel Šaradín, Ph.D.
Formát: přednáška, diskuze
Cílová skupina: žáci středních škol
Délka: 90 min
Výzkumy nám ukazují, že mladí lidé se politikou a veřejným děním zabývají mnohem méně než jiné společenské skupiny. Přednáška se věnuje tomu, proč je dobré sledovat politiku, jaké postoje zaujímají mladí lidé vůči demokracii a co znamená neúčast a neangažovanost ve volbách. Přednáška je založena na datech, která mj. ukazují hodnoty a postoje mladých lidí, co od politiky očekávají a jak na jejich potřeby reagují politické strany a jejich aktéři.
Dobrovolnictví v sociálních službách – příležitost pro každého
Mgr. et Mgr. Nika Tótová, DiS
Formát: přednáška, diskuze
Cílová skupina: žáci středních škol, posluchači napříč věkovými kategoriemi
Délka: 120 min
Kvalitní sociální služby se neobejdou bez dobrovolníků. Role dobrovolníků v zařízeních sociálních služeb, potažmo v sociálních službách obecně je stále významnější. Poptávka po dobrovolnicích roste - možností zapojit se, realizovat a sdílet je mnoho. Průzkumy nicméně ukazují, že veřejnost nemá dostatek informací o možnostech dobrovolnictví v tomto sektoru. V rámci přednášky tak budou účastníkům na konkrétních příkladech představeny možnosti, jak se do dobrovolnické činnosti zapojit. Účastníci budou moci diskutovat svá vlastní očekávání a hovořit o svých názorech a zkušenostech.
Jak to s těmi daněmi vlastně je?
Ing. et Mgr. Dana Ondrušková, Ph.D.
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: neodborná veřejnost napříč věkovými skupinami
Délka: 60 min
Nemáte jasno v tom, kolik, kdy a jak si od vás stát vezme část vašeho příjmu a majetku na daních? A co všechno je vlastně zdaňováno? Jaké jsou vaše povinnosti? Neznalost zákona neomlouvá, a proto je užitečné se v daňových záležitostech orientovat. I navzdory tomu, že to na první pohled vypadá jako pěkná nuda. Ale jde o vaše peníze, takže předsudky stranou. Účastníci získají přehled o daňovém systému ČR. Dozví se, jaké daně, kam a proč odvádí a na co si dát v různých situacích pozor.
Spotřebitel a jeho práva
Ing. et Mgr. Dana Ondrušková, Ph.D.
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 60 min
Potřebuji k reklamaci účtenku? Můžu vybalené zboží zakoupené v e-shopu vrátit? Co je prodej mimo obchodní prostory? Jak se v tom všem vyznat? A na koho se můžu obrátit v případě pochybností? Spotřebitel v ČR / EU má svá garantovaná práva a je jistě užitečné o nich vědět. Kurz vás provede platnou právní úpravou, upozorní na běžné spotřebitelské životní situace a přidá modelové případy ze života.
Upadají mravy dnešní mládeže? Aneb proč je tak těžké se shodnout na morálních otázkách
doc. Dominik Opatrný, Th.D.
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 90 min
Přednáška se zaměří na Teorii mravních základů amerického psychologa Jonathana Haidta. Cílem je pochopit, proč se ve svém morálním cítění tak lišíme. Následná diskuse bude věnována aktuálním etickým otázkám, které si posluchači vyberou (ochrana životního prostředí, etické aspekty začátku a konce lidského života, zasahování do genomu, diskriminace a rovné příležitosti...).
Křesťanská společenská etika
doc. Dominik Opatrný, Th.D.
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 90 min
Jak se křesťané stavěli k marxismus v 19. století? Jaká byla role papežů ve Studené válce? Kdy se církve začaly zajímat o globální jih? A jak se staví k ochraně životního prostředí? Přednáška ukáže situaci jak v katolické církvi, tak v církvích pravoslavných a protestantských.
Role Jana XXIII. v urovnání karibské krize a jeho mírový program
ThLic. Jan Polák, Ph.D.
Formát: přednáška
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 45–90 min
Karibská krize se zapsala do světových dějin jako konflikt mezi USA a SSSR, který málem skončil jadernou katastrofou. Málokdo však ví, že na jeho překonání se velkou měrou podílel i tehdejší Sv. otec Jan XXIII., který několik měsíců poté vydal slavnou encykliku Pacem in terris. Tento významný dokument katolického magisteria měl velký vliv i na katolickou církev v ČSSR. Přednáška chce seznámit všechny zájemce o danou problematiku s osobností tohoto velkého papeže, v širším kontextu představit obsah jeho encykliky a poté se zaměřit na tzv. Ostpolitik a diplomatické vztahy Vatikánu s tehdejším Československem, v nichž nezastupitelnou roli sehrál kardinál Agostino Casaroli, Jan Pavel II., František Tomášek aj. V závěru bude pojednáno o aktuálnosti Pacem in terris v dnešní době a jejím vlivu na nástupce Jana XXIII. až do současnosti.
Stáří – břemeno, anebo výhoda?
ThLic. Aleš Caha
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: zejména senioři
Délka: 45–90 min
Základem přednášky bude osm fází psychosociálního vývoje života člověka z díla Erika Eriksona, německého psychologa židovského původu. Zmíněny budou dále velké filozofické, kulturní a náboženské tradice, které si nesmírně cení člověka i stáří. Seniorský věk bude reflektován ve světle stinných i světlých stránek. V závěrečné debatě se společně zamyslíme nad otázkou uvedenou v názvu přednášky.
Bezdomovectví – hendikep, anebo životní styl?
ThLic. Aleš Caha
Formát: přednáška, beseda
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45–90 min
Bezdomovectví bude nahlíženo jako polistopadový fenomén v České republice. Dotkneme se základních rysů tohoto sociopatického jevu, stručně zmíněny budou také podmínky, ve kterých žijí lidé bez přístřeší. Na závěr se podíváme na možné vyhlídky pro tyto osoby. Přednáška bude zakončena debatou nad zmíněným tématem. Cílem této přednášky bude poskytnout, pokud možno fundovaný, nezaujatý a nezkreslený pohled na situaci českých osob bez přístřeší.
Zdraví
Oblast zaměřená na zdraví člověka přináší vhled do problematiky antibiotik a civilizačních chorob, jako jsou ateroskleróza, obezita či deprese. Dále objasňuje funkci metabolických drah v lidském těle či představuje základní principy dostupnosti zdravotní péče v České republice.
Zážitek stáří
PhDr. Eva Klimentová, Ph.D.
Formát: workshop
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 120 min
Workshop v délce cca 2 hodin určený pro 6-8 účastníků umožňuje vyzkoušet si, jak funguje tělo starého člověka s omezenou hybností a sníženou svalovou sílou. Simulátor stáří GERT vyrobený v Německu zprostředkuje účastníkům při různých aktivitách zážitek limitů, se kterými jsou denně konfrontováni staří lidé. GERT simuluje také ušní šelesty, třesy horních končetin, zrakové vady anebo například jednostranné ochrnutí těla, které je charakteristickým následkem mozkové mrtvice. Účastníci kursu se dozví zajímavé informace o stáří ve zdraví a nemoci a vyzkouší si v simulátoru různé aktivity všedního dne.
Fyzická aktivita a nutriční chování v normě a patologii aneb temná strana zdravého životního stylu
Mgr. Jiří Svoboda
Formát: přednáška, diskuse
Cílová skupina: primárně studenti středních škol, posluchači napříč věkovými skupinami
Délka: 45–60 min
Excesivní (nadměrné) cvičení a nezdravé stravovací chování mohou mít vážné dopady na celkové zdraví jednotlivce. Excesivní cvičení, často motivované touhou po ideálním těle nebo únikem před stresem, může vést k fyzickému vyčerpání, zraněním a hormonálním dysbalancím. Na psychické úrovni může způsobit úzkost, deprese a zhoršení kvality života. Přednáška se bude zabývat i vztahem mezi excesivním cvičením a stravovacími poruchami, které často koexistují a vzájemně se posilují. Nezdravé stravovací chování, včetně poruch příjmu potravy jako anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání, má rovněž hluboký vliv na zdraví. Tyto poruchy jsou často spojeny s negativním sebepojetím a vysokou mírou stresu, což může vést k nutričním deficitům a ovlivnit mozkovou funkci a emocionální stabilitu. Důležitou součástí přednášky bude také prevence. Zdůrazněna bude potřeba včasné intervence, vzdělávání a zvyšování povědomí o zdravých cvičebních a stravovacích návycích. Prevence by měla zahrnovat podporu pozitivního sebepojetí, zvládání stresu a rozvoj zdravých vztahů s jídlem a pohybem, s důrazem na rovnováhu mezi fyzickým a duševním zdravím.
Ranní ptáče dál doskáče…Opravdu? A co sovy?
PhDr. Denisa Manková, Ph.D.
Formát: přednáška, seminář, beseda
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami (lze vždy přizpůsobit posluchačům, např. studenti, pracující, sportovci, senioři)
Délka: 90–120 min
Spánek patří mezi nejdůležitější lidské potřeby, což si ale mnoho z nás neuvědomuje. Položte si proto otázku: „Jak kvalitní je váš spánek?“. Víte, že nedostatek odpočinku může ovlivnit nejen vaši náladu, ale i fyzické zdraví, imunitu a produktivitu? V tomto semináři se ponoříme do fascinujícího světa spánku a jeho nezastupitelné role v našem životě. Prozkoumáme, jak spánek ovlivňuje naši paměť, schopnost učení a emocionální zdraví. Povíme si, jak nedostatek spánku může vést k problémům s koncentrací, zvýšené úzkosti, a dokonce i k riziku závislostí. Odhalíme, jak spánková deprivace může zvyšovat riziko chronických onemocnění, jako jsou cukrovka a srdeční choroby. Podíváme se také na praktické techniky, jako jsou meditace a hygiena spánku, které mohou pomoci zlepšit kvalitu vašeho odpočinku. Zjistěte, jak můžete optimalizovat svůj spánek pro lepší zdraví a životní pohodu. Co byste byli ochotni změnit ve svém životě, abyste se probudili každý den plní energie?
Cicely Saundersová a vznik moderního hospicového hnutí
ThLic. Jan Polák, Ph.D.
Formát: přednáška
Cílová skupina: posluchači napříč věkovými skupinami, primárně senioři
Délka: 45–90 min
Velká osobnost lékařských dějin Cicely Saundersová po sobě zanechala velkolepé dílo: stojí u zrodu moderního hospicového hnutí. V nabízené přednášce se posluchači seznámí s jejími životními peripetiemi, obtížemi, jimž čelila a jež úspěšně překonala, životními láskami, konverzí k anglikánskému křesťanství a životní filozofií. Dále bude v širším kontextu představen její koncept totální bolesti a vliv významných osobností, které ji v této oblasti hluboce ovlivnily: Frederika Buytendijka, Viktora E. Frankla, Elisabeth Kübler-Rossové, Henriho Nouwena aj. Dále zazní: co je to spirituální bolest, jak se s ní vypořádat a jak na tento fenomén reagují v sousedních evropských zemích (zejména v Rakousku a v Německu). Přednášející rovněž přiblíží vznik českého hospicového hnutí a seznámí posluchače se slavným dílem Cicely Saundersové: Beyond All Pain.
Věda
V této oblasti si můžete vybrat z témat zaměřených na vědecké zkoumání. Zjistěte, jakou roli hraje optika v poznávání světa či jaké to je se stát vědcem na plný úvazek.
S optikou na stopě významných vědeckých objevů
RNDr. Pavel Pavlíček, Ph.D.
Formát: přednáška
Cílová skupina: žáci středních škol
Délka: 60 min
Člověk získává většinu informací o okolním světě pomocí zraku. Zrak vnímá informaci přenášenou prostřednictvím světla. Optika vysvětluje podstatu jevů, které známe z každodenního života, odraz a lom světla, vznik duhy i faty morgány. Vysvětluje, proč je obloha modrá a slunce při západu a východu červené. Pomocí optických metod byla změřena velikost naší Země, byla prozkoumána sluneční soustava a v současné době jsou pozorovány daleké končiny vesmíru. Optické pokusy sehrály významnou roli při objevu dvou převratných vědeckých teorií, které na začátku dvacátého století zásadním způsobem změnily naše představy o fyzikálních zákonech - totiž kvantové teorie a teorie relativity. Přednáška osvětlí, jak důležitou roli hraje optika jako nauka o světle v poznávání světa, ve kterém žijeme.
Doba Nanotechnologická
Mgr. Jan Tomaštík, Ph.D. alias Vědátor
Formát: přednáška
Cílová skupina: žáci středních škol, široká veřejnost
Délka: 60 min
Doba kamenná, bronzová, železná… Napadlo vás někdy, jakou dobu prožíváme nyní a jaké nás ještě čekají? Materiály jsou základním kamenem lidské technologie a jsou pro lidstvo tak zásadní, že se po nich jmenují historická období. Čeká nás teď třeba doba nanotechnologická a doba chytrých materiálů? Podívejme se, jak se s pomocí sofistikovaných metod plazmatického naprašování vyrábí nové materiály a jak je testujeme s pomocí laserů a diamantů.
Česká stopa v astrofyzice
Mgr. Jan Tomaštík, Ph.D. alias Vědátor
Formát: přednáška
Cílová skupina: žáci středních škol, široká veřejnost
Délka: 60 min
Věděli jste že „máme“ v Argentině největší teleskop na světě osázený zrcadly z Olomouce a že česká zrcadla jsou i na teleskopu v Kanárských ostrovech? Tak teď se o tom dozvíte zapojení českých vědců po celém světě, kde pomáhají vyrábět teleskopy a zkoumat hloubky kosmu. To vše díky technice chytající vlnové délky a energie, na které nestačí lidské oči ani družice nestačí, ale provází ty nejenergičtější výbuchy v kosmu jako supernovy či srážky černých děr.
Kolonizace Sluneční soustavy
Mgr. Jan Tomaštík, Ph.D. alias Vědátor
Formát: přednáška
Cílová skupina: žáci středních škol, široká veřejnost
Délka: 60 min
Lidstvo se na orbitě naší planety rozkoukalo už před více než půlstoletím a může se zdát, že o další dobývání kosmu ztratilo zájem a tempo. Možná je to však jen nádech a rozběh před dalším skokem, který bude znamenat aktivnější průzkum planet Sluneční soustavy, ale též komerční těžbu, a nakonec snad i setrvalou a udržitelnou kolonizaci. Nad tím, jak budou vypadat první kosmická města mimo planetu Zemi, se spolu s Vámi zasní Vědátor.
Dobývání kosmu lidstvem
Mgr. Jan Tomaštík, Ph.D. alias Vědátor
Formát: přednáška
Cílová skupina: žáci středních škol, široká veřejnost
Délka: 60 min
„Jsme průzkumníci“, řekl o lidstvu kdysi Carl Sagan. Průzkum a dobývání neznámých končin je v lidském DNA. Poté co jsme prozkoumali všechny kontinenty a nahlédli do hlubin oceánů, začali jsme vzhlížet za hranice naší planety, do kosmu. Poslechněte si Vědátorovu přednášku o dramatickém příběhu kosmického závodu státních agentur Sovětského svazu a USA, jejichž odvážné a drahé projekty nás dostaly na orbitu i na Měsíc…a jednou třeba i dál.
Věda vs. Marvel – materiály vrací úder
Mgr. Jan Tomaštík, Ph.D. alias Vědátor
Formát: přednáška
Cílová skupina: žáci středních škol, široká veřejnost
Délka: 60 min
Superhrdinové z Marvelu spojují všehochuť mocných sil ve službách dobra – od neuvěřitelné magie, přes příslušnost k božstvům po uvěřitelnější genetické mutace či supermoderní zdroje plné elektroniky. Jak se na aspekty, objevujících ve filmech, seriálech i hrách dívá věda mrkneme s podjednotkami z Vědátora. Na příkladu adamantia a vibrania – kovů z filmů světa Marvel – je popisována technologie nanomateriálů, nanovrstev a technologie dneška a budoucnosti".
Harry Potter a vědecká metoda
Mgr. Jan Tomaštík, Ph.D. alias Vědátor
Formát: přednáška
Cílová skupina: žáci středních škol, široká veřejnost
Délka: 60 min
Přijďte se ponořit do fascinujícího světa Harryho Pottera, kde tentokrát magie potkává vědu! Prozkoumáme, jak se dívá biologie na mýtická stvoření, odkryjeme chemii v alchymii a díky fyzice (ne)proskočíme kouzelným nádražím 9 a 3/4. Na příkladu kouzel a kurzů z čarodějnické školy v Bradavicích je popisována magnetická levitace, chemie a fyzika. Otevřete mysl a nechte se okouzlit.
Média
Média hrají nedílnou součást každodenního života dnešní společnosti. Jak se v médiích zorientovat, čemu věřit a odkud čerpat pravdivé informace? Mimo odpovědi na tyto otázky oblast zahrnuje také témata zabývající se mediální reprezentací minorit, sociálními sítěmi či jakým způsobem mohou filmy manipulovat historické události.
Kritické čtení médií
Mgr. Miroslav Libicher
Formát: přednáška, workshop, diskuze
Cílová skupina: primárně studenti SŠ
Délka: 90 min
Praktický seminář seznámí posluchače s koncepty, které se vztahují k vzniku mediálních obsahů a mediální reprezentaci reality. Na konkrétních příkladech poté učí základní dovednosti, které by si konzumenti mediálních obsahů měli osvojit, chtějí-li si udržovat kritický náhled: zhodnocení důvěryhodnosti zdroje, odlišení reklamního a žurnalistického sdělení, ověřování uvedených informací pomocí veřejných zdrojů apod.
Jak si nenechat ukrást média veřejné služby?
doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
Formát: přednáška, workshop, diskuze
Cílová skupina: studenti středních škol/veřejnost
Délka: 90 min
Co můžeme očekávat od televize a rádia v duálním systému veřejnoprávních a soukromých médií? Jak se definuje veřejná služba? A jakou roli v tom hrají sociální sítě?
Workshop nabízí interaktivní metody hledání odpovědí na takto položené otázky. Lektoři – studenti vysvětlují a prakticky dokládají nastolování denní agendy ve srovnání Facebook – Twitter – ČTK. Na jednoduchém modelu představují systém kontroly a zákonů, které zaručují postavení veřejnoprávních médií. V rozsáhlejší společné aktivitě sami studenti v rolích různých společenských skupin lidí pochopí princip Kodexu České televize a Českého rozhlasu a práci mediálních rad. Lektoři dále na konkrétních kauzách dokládají užitečnost médií veřejné služby. Pomocí fiktivního hlasování předvádějí model proměny médií v okolních zemích (Polsko, Maďarsko, Slovensko), kde už byla demokratičnost a otevřenost veřejnoprávních médií omezena. V závěrečné části (dramatizace) si sami studenti vyzkouší možnou proměnu demokratického média v medium řízené a omezované státní mocí.
Modifikace anotace pro veřejnost
Co můžeme očekávat od televize a rádia v duálním systému veřejnoprávních a soukromých médií? Jak se definuje veřejná služba? A jakou roli v tom hrají sociální sítě? Workshop nabízí interaktivní metody hledání odpovědí na takto položené otázky. Na jednoduchém modelu jsou představeny systémy kontroly a zákonů, které zaručují postavení veřejnoprávních médií. Etické otázky současných médií nabízejí pochopit důležitost Kodexu České televize a Českého rozhlasu a práci mediálních rad. Na konkrétních kauzách je doložena užitečnost médií veřejné služby. Pomocí fiktivního hlasování vyzkoušíme model proměny médií v okolních zemích (Polsko, Maďarsko, Slovensko), kde už byla demokratičnost a otevřenost veřejnoprávních médií omezena. Vysvětlíme si i možnou proměnu demokratického média v medium řízené a omezované.
Jak se učit s podcasty kdykoli a v každém věku?
doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
Formát: workshop, přednáška, diskuze
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 90 minut (lze upravit i na 45 minut)
Odkud čerpáme zprávy o světě, ve kterém žijeme? Kdo – co – kde – jak – proč píše a jak jsme schopni informace přijímat? Proč se o podcastingu říká, že je "přemosťujícím" médiem? Jak ho využít k celoživotnímu učení? Cílem workshopu je odpovědět na pět otázek mediální gramotnosti a rozpoznat správně zdroj informace.
Workshop osvětluje vznik nového média - podcastu a ukazuje jeho rozdíl oproti lineárnímu vysílání rozhlasu a televize. Ukazuje, jak funguje průmysl kolem podcastingu a vysvětluje, jak se proměnila publika. Na mnoha praktických příkladech je doložen velký edukační potenciál podcastingu, jeho vliv na životní styl a konkrétní rozhodování. Jak vedle sebe koexistují veřejnoprávní média, komerční platformy a podcasting? A jak jednoduše se dnes může každý pustit do vlastního podcastu? Interaktivní popularizační forma umožňuje nahlédnout detaily obrovského boomu, které dnes podcasting a s ním i popularita mluveného slova zažívají.
Kariéra
Oblast určená zejména posluchačům základních a středních škol nabídne témata, která mohou jednotlivcům přiblížit různé možnosti pro osobní a profesní rozvoj. Umožní žákům a studentům získat cenné znalosti a dovednosti potřebné k úspěšnému nastartování jejich pracovní kariéry.
Jak na dobré CV a profesní síť LinkedIn
Mgr. Bc. Jitka Janečková Moťková, Mgr. Karin Stark, Ing. Kristýna Pospíšilová, Mgr. Vladimíra Sedláčková
Formát: workshop, max 30 účastníků
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45 min
Víš, jak vytvořit životopis, který opravdu zaujme? Co všechno by měl obsahovat? Jaké informace zahrnout a jaké naopak ne? Jak napsat CV, aby bylo zajímavé pro zaměstnavatele? Co patří do motivačního dopisu a co napsat do průvodního emailu? V druhém bloku přednášek tě čeká plno užitečných informací a tipů, které ti pomohou získat zaměstnání tvých snů! Víš, co je to profesní síť LinkedIn a proč je dobré ji mít? Ukážeme si, jak může tvůj profil sloužit jako skvělá online vizitka a nástroj k získávání profesních kontaktů a hledání práce.
Kde hledat pracovní nabídky a jak se připravit na pohovor
Mgr. Bc. Jitka Janečková Moťková, Mgr. Katrin Stark, Ing. Kristýna Pospíšilová, Mgr. Vladimíra Sedláčková
Formát: workshop, max 30 účastníků
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45 min
Na workshopu se společně připravíme na přijímací pohovor. Jaké otázky můžeš očekávat a jak se na ně připravit? Jak vést pohovor v cizím jazyce? Jak oslovovat zaměstnavatele a co si obléct? Společně si zkusíme pohovor na nečisto, aby ten opravdový byl úspěšný a bez stresu.
Keep calm and get a job
Mgr. Bc. Jitka Janečková Moťková, Mgr. Katrin Stark, Mgr. Vladimíra Sedláčková
Formát: workshop, max 30 účastníků
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45 min
Interaktivní workshop šitý na míru konkrétním potřebám účastníků. Před konáním workshopu rozešleme účastníkům jednoduchý formulář, ve kterém mají možnost zeptat se na to, co je pálí v oblasti hledání práce a plánování kariéry. Prostor položit další otázky je i přímo na místě. A o čem nejčastěji na workshopu mluvíme? O průběhu náborového procesu a příjímacích pohovorů a Assessment centra, o formě a obsahu životopisů a motivačních dopisů a tvorbě osobního portfolia, o přípravě profilu na profesní síti LinkedIn, o tom, jak získat praxi, stáž, brigádu, práci, jak si vybrat zaměstnavatele…
Dobrovolnictví jako příležitost (DobroRoadTour)
Mgr. Vladimíra Sedláčková, Mgr. et Mgr. Nika Tótová, DiS, Bc. Marie Kaplánková, Bc. Sandra Šimková
Formát: přednáška s diskusí
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 45 min
Chceš aktivně a smysluplně využít čas na univerzitě a současně udělat něco pro sebe a jiné? Zapoj se do dobrovolnických aktivit! Seznámíme Té s nabídkou a činností Dobrovolnického centra UP a dalších pomáhajících organizací (např. Maltézská pomoc, člověk v tísni, Sdružení D). Cílem workshopu je nabídnout informace o konkrétních možnostech a příležitostech, jak se zapojit do různých smysluplných projektů. Budeme i diskutovat přínosy dobrovolnictví, a to nejen osobní, ale i ve vztahu k pracovní a studijní kariéře.
Poznej svůj potenciál
Mgr. Dita Palaščáková
Formát: workshop, max 15 účastníků
Cílová skupina: studenti středních škol
Délka: 90 min
Každý z nás se rodí s velkým potenciálem a v rámci workshopu vám pomůžete pojmenovat ten váš! Ukážeme si, kolik typů inteligence vlastně existuje, jak je lze rozpoznat a jak má smysl je rozvíjet. Vyzkoušíme si techniky, které pomáhají identifikovat silné stránky. Probereme vztah motivace a vůle, aby vás na cestě Vašeho rozvoje nic nebrzdilo. Získáte nový pohled na sebe i lidi kolem sebe.
Katalog nabízených témat projektu UNION — kompletní verze ve formátu PDF