Občanská univerzita rok druhý: rozšiřující se nabídka a rostoucí zájem veřejnosti

Politolog Jakub Lysek při přednášce pro prostějovské studenty.
Foto: Romana Sedláčková
Úterý 28. květen 2019, 11:30 – Text: Ivana Pustějovská

Pestřejší nabídka témat i více odborných lektorů a nový organizační tým, tak vstupuje do druhého roku svého fungování Občanská univerzita Univerzity Palackého (UniON). Dobrovolnický projekt studentů a akademiků, kteří nabízejí formou přednášek či besed veřejnosti své znalosti, představila univerzita v premiéře loni na jaře.

Rektor Jaroslav Miller při zahajování aktivit Občanské univerzity zdůraznil, že vysoká škola nemá jen roli vzdělávací či výzkumnou, ale že je důležité i to, jak působí ve veřejném prostoru. „Ve vysokoškolském zákoně je univerzitám přisouzena role institucí, které mají působit nikoliv pouze na své studenty, ale i na širší veřejnost. Univerzita Palackého proto zdarma, v rámci dobrovolnické činnosti svých pedagogů a studentů, nabízí svůj potenciál a expertizu tam, kde o ně bude zájem,“ zdůvodnil vznik Jaroslav Miller.

Do projektu se hned po jeho spuštění zapojila řada studentů, studentských spolků i akademiků a nabídli své znalosti například v oblastech právní pomoci, psychologického poradenství, volební či mediální problematiky, umění nebo bezpečnosti na internetu. Nabídky UniON začaly hojně využívat především střední školy, které tak získávají do výuky experty na aktuální témata.

Myšlenka „univerzity, která jde za lidmi“ pozitivně rezonuje jak mezi lektory, tak mezi účastníky besed a přednášek. Tento měsíc si například UniON pozvala Střední škola designu a módy v Prostějově. „Pro studenty je zajímavé, když jim téma představí někdo zvenku. Je to pro ně atraktivní a přínosné,“ řekla pedagožka Jarmila Hoplíčková, která univerzitní výjezd do Prostějova iniciovala. Tématem bylo fungování Evropské unie a řeč byla i o ověřování informací, které se k nám dostávají z různých zdrojů. Lektorem byl politolog Jakub Lysek z katedry politologie a evropských studií FF, který vyvracel různé mýty o EU a odpovídal studentům na otázky, například jestli je dobré přijmout euro. „Přednáška se mi líbila, protože v dnešním světě je docela složité se zorientovat v tom množství informací, které máme. A přednášející uvedl některá fakta, která mě zaujala,“ uvedla studentka druhého ročníku Julie Dostálová.

Do Občanské univerzity se zapojují studenti a pedagogové ze všech fakult. „Aktuálně máme v databázi patnáct lektorů z řad pedagogů UP a deset studentů. Další se nám průběžně hlásí,“ řekla Eva Blažková, vedoucí Konferenčního servisu UP, který nově aktivity UniON zaštiťuje.

„Mám radost a jsem hrdá na naše studenty! V rámci projektu jsme navštívili gymnázia v Kroměříži a ve Vítkově, kde proběhly prezentace a workshopy na téma mediální gramotnosti a kritického čtení informací. Následovat budou Kojetín, Ostrava a Olomouc,“ shrnula například své zkušenosti Andrea Hanáčková z katedry divadelních a filmových studií FF.

UniON překračuje i hranice regionu. „Na počátku června například s Jakubem Lyskem vyrážíme do pražského kina Bio Oko. Tam bude mít přednášku pro klub seniorů o volebním chování v ČR a předvolebním průzkumu,“ doplnila Eva Blažková.

UniON - Občanská univerzita

V případě zájmu o zařazení do databáze lektorů se obraťte na koordinátory projektu.

e-mail: union@upol.cz

web: union.upol.cz