O finanční gramotnosti, dobrovolnictví a stáří v Mohelnici

Středa 19. duben 2023, 15:52

V průběhu března a dubna jsme zavítali na Odborné učiliště a Praktickou školu v Mohelnici hned se třemi různorodými tématy.

První přednáška se věnovala finanční gramotnosti. Naše zkušená lektorka Kateřina Kaprálová z projektu Erudium Právnické fakulty UP studenty seznámila s problematikou dluhů a vysvětlila, jak se do dluhové pasti nedostat. Zároveň poukázala na to, že dluhy samy o sobě nemusí být špatné, a poradila, jak poznat dobré podmínky úvěru.

O tom, že kvalitní sociální služby se neobejdou bez dobrovolníků, bylo diskutováno při druhé přednášce s názvem Dobrovolnictví v sociálních službách – příležitost pro každého. Mgr. Nika Tótová, DiS. z Dobrovolnického centra UP studentům ukázala, jaká je role dobrovolníků v sociálních zařízeních, proč roste poptávka po dobrovolnictví a jak je možné se aktivně zapojit.

Poslední workshop v řadě, tentokrát s názvem Zážitek stáří, byl určen pro studenty oboru Pečovatelské služby. Účastníci kurzu si vyzkoušeli, jak funguje tělo člověka s omezenou hybností a jakým limitům jsou vystavováni staří lidé při různých aktivitách všedního dne. Lektorkou byla dr. Eva Klimentová z Filozofické fakulty UP. Podání tématu bylo hodnoceno velmi pozitivně. „Program hodnotím velmi kladně nejen já, ale především naši studenti.  Zaujalo je hlavně, že program byl interaktivní a zážitkový, nejednalo se o klasickou přednášku. Všechny aktivity byly provázeny srozumitelným vysvětlením, byl dostatek prostoru i na dotazy a postřehy studentů,“ dodala Mgr. Jana Hvižďová z mohelnické školy.